MUZEUM LOKALNE-TRWANIE OBECNOŚCI W ZMIENIAJĄCYM SIĘ ŚWIECIE
Tegoroczne – XXII Kędzierzyńsko-Kozielskie Seminarium Naukowe pt. MUZEUM LOKALNE – TRWANIE OBECNOŚCI W ZMIENIAJĄCYM SIĘ ŚWIECIE było wielowymiarowym spojrzeniem na działalność muzeów działających w środowisku lokalnym. Prof. Marek Rembierz przypomniał słowa filozofa Jana Szczepańskiego, że w każdym mieście najważniejsze są trzy wymiary społeczne: szkoła, biblioteka i muzeum. Kilku prelegentów przywołało teorię trzeciego miejsca Raya Oldenburga, który zdiagnozował życie człowieka jako toczące się w trzech miejscach: domu, pracy i tym trzecim, które ma być odskocznią od codziennych czynności. Współczesne muzea chcą być tym trzecim miejscem dla jak największej liczby odbiorców.
Ideę istnienia muzeów opisał prof. Rembierz cytując K. I. Gałczyńskiego: „Z dnia na dzień tkaninę tkamy wzorzystą dla pokolenia. Chciałbym i blask naszej lampy ocalić od zapomnienia”.
Właśnie projekt muzeum jako trzeciego miejsca przedstawił dyrektor Muzeum Ziemi Kozielskiej w organizacji Bolesław Bezeg opowiadając o przyszłości kozielskiego muzeum. Ma to być placówka muzealna adresowana do szerokiego grona mieszkańców Ziemi Kozielskiej, jako miejsca – spotkania. Założyciele i kolejni członkowie Zarządu Towarzystwa Ziemi Kozielskiej co podkreślał w swoim wystąpieniu prezes TZK Edward Nycz, gromadzili eksponaty w Baszcie od 1970/71 (pierwsze zbiory) z myślą przekazania ich do lokalnego muzeum. Oficjalne przekazanie zbiorów TZK do Muzeum Ziemi Kozielskiej w organizacji nastąpiło w styczniu 2017 roku.