Fotorelacja z Koncertu Droga do Niepodległości

Fotorelacja z Koncertu Droga do Niepodległości

 

Dwie godzimy wspólnego patriotycznego śpiewania
Wspaniały koncert polskich pieśni i piosnek patriotycznych zorganizowało w przed dzień Święta Niepodległości Muzeum Ziemi Kozielskiej. Na koncert pn. ”Droga do Niepodległości” zaprosiła mieszkańców miasta dziennikarka radiowa Marta Prochera wraz z grupą młodzieży z kędzierzyńsko-kozielskich szkół średnich.
Przez blisko dwie godziny liczni mieszkańcy Koźla razem z młodymi artystami mieli rzadką okazję do wspólnego śpiewania znanych popularnych pieśni i piosenek patriotycznych, które w ciągu ostatniego wieku towarzyszyły Polakom w radosnych i nierzadko tragicznych chwilach z naszej historii. Na koncercie nie mogło zabraknąć piosenek legionowych, takich jak „My Pierwsza Brygada” oraz „Przybyli ułani”. Znanych harcerskich piosenek biwakowych jak „Płonie ognisko i szumią knieje”, po utworów biesiadnych „Wojenko, wojenko” i „Jak długo na Wawelu….”.
Dzięki przygotowanym przez organizatorów śpiewnikom wspólnie śpiewano o rozkwitających pąkach białych róż i o rozmarynie, aby się rozwijał. Przypomniano też najpopularniejsze piosenki z Powstania Warszawskiego oraz pieśni wojskowe z II Wojny Światowej m.in. o „Sercu w plecaku”.
Nie zabrakło też pięknych utworów z naszej niezbyt dalekiej przeszłości. Takich jak „Biały krzyż” Krzysztofa Klenczona oraz refleksyjnych, mądrych piosenek Jana Pietrzaka.
Prowadząca koncert Marta Prochera, która do niedawna pracowała z Polonią w Kazachstanie przybliżyła też uczestnikom spotkania historię powstania śpiewanych utworów. A licznie zgromadzona publiczność wymusiła na młodych artystach kilkakrotne bisy.
Wspólne śpiewanie nie było jednym akcentem wtorkowego patriotycznego spotkania. Kozielskie muzeum przygotowało także na tę okazję specjalną wystawę czasową o tej samej nazwie, co koncert.

Tekst: Bogusław Rogowski

Fot. Bogusław Rogowski, Emilia Bandrowska

 

Galeria

 

Kontakt

ADRES ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 5B, 47-200 Kędzierzyn-Koźle
NUMER TELEFONU +48 77/ 482-36-86
ADRES E-MAIL muzeum@muzeumkozle.pl
NIP 749-20-93-530
REGON 362918230
GODZINY OTWARCIA
Poniedziałek NIECZYNNE -
Wtorek 9:00 - 13:00
Środa 9:00 - 13:00
Czwartek 9:00 - 13:00
Piątek 9:00 - 13:00
Sobota 13:00 - 17:00
Niedziela 13:00 - 17:00