29 – 09 – 2017 r.

29 – 09 – 2017 r.

Wędrówka rzeczy

Wędrówka od zawsze stanowiła nieodzowną część życia człowieka. Dzięki niej poszerzamy wiedzę na temat świat, kształcimy się. Przyczyny wędrówek są różnorodne, mogą chociażby być spowodowane zwykłą ciekawością. Istotnym aspektem w kontekście podróżowania są nie tylko motywy jakie nami kierują, czy cel danej wyprawy, ale także wędrówka rzeczy, które ze sobą zabieramy. Rzeczy wędrują wraz z człowiekiem. Tak los spotkało również naczynie wyprodukowane przez wałbrzyski zakład porcelany, którego fragment odkryto w ostatnich dniach na terenie placu zamkowego w Koźlu. Choć mierzy on zaledwie kilka centymetrów, to za sprawą zachowanej sygnatury (która zawiera zaledwie trzy litery – KPM) i materiału z jakiego został wykonany jesteśmy w stanie określić nie tylko czas wytworzenia artefaktu, ale także miejsce jego powstania.

Sygnaturę KPM można rozwijać w dwojaki sposób, pierwszy „Königlische Porzellan Manufactur” odnosi się do naczyń wytworzonych w Królewskiej Manufakturze Porcelany w Berlinie, z kolei drugi „Krister Porzellan Manufactur” to skrót używany przez zakład mającą niegdyś swoją siedzibę w Wałbrzychu. Dzięki wstępnej analizie porównawczej kroju liter, koloru oraz formy sygnatury, można przypuszczać, iż kozielski artefakt datowany jest na koniec XIX w. i został wytworzony przez „Krister Porzellan Manufactur”.

* Historia „Krister Porzellan Manufactur”

W 1831 r. Carl Krister wybudował w Wałbrzychu wytwórnię porcelany, był to pierwszy taki ośrodek na terenie Śląska. Zdając sobie sprawę z trudności wejścia na rynek i uzyskania silnej pozycji zastosował sprytny chwyt marketingowy. Postanowił nie tylko wzorować swoje wyroby na Królewskiej Manufakturze Porcelany z Berlina, ale także zaprojektował łudząco podobną sygnaturę względem tej używanej przez berlińską manufakturę.  Z czasem dzięki dbałości o jakoś produktów, firma Kristera zaczęła odnosić sukcesy i była nagradzana na targach przemysłowych. Zakład funkcjonował nieprzerwanie nawet przez okres II wojny światowej. Dopiero po zakończeniu działań zbrojnych zakład został znacjonalizowany. Jego nazwa została zmieniona na „Państwowa Fabryka Porcelany Krister”, by w późniejszym czasie znów ulec zmianie, tym razem na „Zakłady Porcelany Stołowej Krzysztof”.W 1953 r. zmianie uległa sygnatura, nazwę Krister zastąpiono W (Wawel). W późniejszym okresie nazwa firmy trzykrotnie ulegała zmianie, najpierw była to „Pracownicza Spółka Akcyjna”, następnie „Fabryka Porcelany Krzysztof S.A”, a obecnie nazwą firmy przemieniono na „Porcelana Krzysztofa Sp. z o.o.”.

Wato zajrzeć:

http://www.jedlinka.pl/index.php/palac/ciekawostki/item/39-carl-krister

 

 

Kontakt

ADRES ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 5B, 47-200 Kędzierzyn-Koźle
NUMER TELEFONU +48 77/ 482-36-86
ADRES E-MAIL muzeum@muzeumkozle.pl
NIP 749-20-93-530
REGON 362918230
GODZINY OTWARCIA
Poniedziałek NIECZYNNE -
Wtorek 9:00 - 13:00
Środa 9:00 - 13:00
Czwartek 9:00 - 13:00
Piątek 9:00 - 13:00
Sobota 13:00 - 17:00
Niedziela 13:00 - 17:00