25 – 08 – 2017 r.
Wraz z końcem sierpnia rozpoczęły się prace remontowo-inwestycyjne na terenie kozielskiego kompleksu zamkowego. Kierownikiem prac budowlanych jest mgr inż. Tomasz Strzałka z firmy inżynierskiej ALOG. Nadzór nad pracami sprawuje również właściciel firmy ALOG mgr inż. Gerard Gola.
Zaledwie dwa dni po rozpoczęciu prac budowlanych odkryto ceramikę z późnego średniowiecza, wówczas też rozpoczęto prace wykopaliskowe. Nadzór archeologiczny sprawuje archeolog mgr Marcin Paternoga właściciel firmy Armaja Specjalistyczne Usługi Archeologiczne. W wykopie nr 1 oprócz fragmentów ceramiki tzw. siwuchy odsłonięto również fragment ceglanego muru. Nazwa odkrytej ceramiki nawiązuje do jej koloru, który uzyskiwany jest podczas wypalania naczyń w atmosferze redukcyjnej. Wypał ten polega na tym, iż w jego końcowej fazie odcinana się dopływ powietrza do pieca. W wyniku takiego wypału uzyskuje się naczynia w kolorze ciemnoszarym, niebieskoszarym lub czerniawym. Tego typu naczynia powstałe w średniowieczu były często przed wypałem ozdabiane np. dookolnymi żłobkami powyżej wydętości brzuśca czy odciskami stempli, a po wypale polerowane.
Siwaki ze względu na formę można podzielić na: garnki, misy, patelnie na trzech nóżkach, a także dzbany. Tego typu naczynia były cenione ze względu na to, iż nadawały się do gotowania potraw jak również nie przepuszczały płynów.
Na zdjęciu widoczny jest wykop nr 1 znajdujący się w północno-wschodniej części kompleksu zamkowego.