Sport na Ziemi Kozielskiej/ Sport in the Koźle Region / Sport im Coseler Land / Sport v Kozielské oblasti

Sport na Ziemi Kozielskiej/ Sport in the Koźle Region / Sport im Coseler Land / Sport v Kozielské oblasti


Począwszy od czasów powojennych historia sportu miasta Kędzierzyn-Koźle jest bogata, ciekawa i    piękna z tego względu, że wszelka działalność szerząca kulturę fizyczną nawiązywała do wartości poprzedników  i zachowywała ciągłość tradycji. Nasze miasto zasłużenie nosi miano „stolicy polskiej siatkówki”, mimo że jest umiejscowione w  najmniejszym  województwie. Toteż bez wątpienia obecnie    królującą   dyscypliną jest siatkówka, która  w istocie liczy się zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej. Jesteśmy organizatorem imprez o najwyższej randze, czyli Mistrzostw oraz Pucharów Polski i Świata. Natomiast drugą grupę wydarzeń stanowią imprezy o randze tzw. amatorskiej, mającej na celu przyciągnięcie możliwie największej liczby  uczestników. Sport w mieście przyczynia się również do tworzenia jego szerokiej   panoramy socjalnej, między innymi poprzez naturalną dominację i 7-letnie pasmo sukcesów na przełomie wieków  drużyny siatkarskiej – pierwotnie MOSTOSTALU – obecnie Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Klub mający początek w 1994 r. założony przez Kazimierza Pietrzyka posiada w dorobku liczne tytuły, złote medale Mistrzostw i Pucharu Polski oraz brąz w rozgrywkach europejskich o Puchar Konfederacji CEV, udział w finałach i w rezultacie 3. miejsce w elitarnej Lidze Mistrzów (Mediolan sezon 2002/2003). Sukcesy lokalnego zespołu w znacznej mierze charakteryzują nas pod względem kultury i wyróżniającej się organizacji. Klub Kibica, który od 1998 r. zarejestrowano w Sądzie Wojewódzkim od zawsze jest wzorem do naśladowania dla tego typu stowarzyszeń. W 2001 r. działalność i postawę kędzierzyńskiego Klubu Kibica docenił Polski komitet Olimpijski przyznając nagrodę Fair Play.
Biorąc po uwagę   ujęcie całościowe, ważne miejsce  w sportowej historii Ziemi Kozielskiej mają poszczególne dyscypliny :

 • Kolarstwo,
 • Piłka nożna,
 • Koszykówka,
 • Hokej na lodzie,
 • Lekkoatletyka,
 • Sztuki walki,
 • Tenis,
 • Strzelectwo sportowe.

Wymienić tutaj należy też dyscypliny niszowe takie jak: modelarstwo, wyścigi psich zaprzęgów, zawody w rekreacyjnym pływaniu na nartach wodnych za motorówką czy dart. W wyżej wymienionych dziedzinach rywalizacje odbywały się w randze  Mistrzostwa i Puchar Polski. Zorganizowano również Mistrzostwa Świata Modeli Pływających i warty podkreślenia fakt roli gospodarza jednego z etapów Tour de Pologne (2012 r.)
Po 1945 r. reaktywowane i tworzone kluby sportowe zawdzięczały istnienie przede wszystkim wielkim pasjonatom, którzy sprawowali swoje  funkcje dożywotnio (Kazimierz Ptak, działacz założonego w 1947 r. piłkarskiego Klubu Sportowego Bierawianka, późniejszej Unii Kędzierzyn). Zgłębiając koleje losu najistotniejszych lokalnych klubów można zauważyć płynność ich przekształceń. Przykładowo: Unia Kędzierzyn i Unia Blachowianka – po połączeniu w 1968 r. powstał największy na Śląsku Opolskim Międzyzakładowy Klub Sportowy Chemik Kędzierzyn zrzeszający różne dyscypliny i prowadzący sekcje wyczynowe od piłki nożnej, poprzez pływanie, zapasy  po dżudo. W roku 1991 nazwa klubu uległa skróceniu i do dziś znana jest właśnie jako Klub Sportowy Chemik Kędzierzyn Koźle. Pierwszą i największą „miłością” kędzierzynian była piłka nożna, od 1953 najpierw plasująca się w lidze  międzywojewódzkiej, a potem z powodzeniem radząca sobie w okręgówce. Historia piłkarskiej strony CHEMIKA to obszerna kronika.  Nieco uwagi trzeba też poświęcić na inną reprezentatywną specjalność, czyli lekkoatletykę. Bowiem od 1952 r. nadawała ton miastu, a Chemikowi  wyjątkowo. Szczyt  osiągnięć przypada na lata 70. i 80. XX w.   Dorobek lekkoatletów jest imponujący – na przestrzeni lat zdobyli łączne 98 medali. Prym wiedzie największa sława Kędzierzyna-Koźla,  kulomiot Helmut Krieger  z dorobkiem 19  medali z najcenniejszego kruszcu. Skoczek Janusz Trzepizur jako pierwszy klubowy sportowiec wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie (1980 r., zajmując 12 miejsce). Mieliśmy swoich przedstawicieli w oszczepnictwie, biegu przez płotki, sztafecie.
Rzeczone kluby, stowarzyszenia, ośrodki, korty, stadiony, hale widowiskowe, duże  obiekty rekreacyjne, dostosowane do danej dyscypliny boiska, sale tematyczne i współczesne ORLIKI mocno wpisują się w miejski krajobraz, a przestrzeń użytkowana jest intensywnie  przez wszystkie pory roku. Co istotne ofertę dostosowano dla przedstawicieli każdej grupy wiekowej. W Kędzierzynie-Koźlu prężnie działa Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, którego statutowym zadaniem jest organizacja imprez masowych oraz rekreacyjnych. Liczba zawodów, coraz częściej w formie turniejów, z  biegiem lat powiększa się, a mianowicie: bowling, szachy, siatkówka plażowa, siatkówka amatorów, halowa piłka nożna i boks, triathlon, biegi uliczne, softball czy baseball. Warto nadmienić, że Kędzierzyn- Koźle zwłaszcza od 2000 roku był współorganizatorem  Olimpiad Specjalnych.
Sport na Ziemi Kozielskiej to zagadnienie bardzo obszerne, obejmujące wszystkie dyscypliny. Jak ukazuje długoletnia historia – wybitnie stanowiący o charakterze miasta.

Oprac. Justyna Tokarska

Źródła:

 1. Wiedza, materiały i doświadczenie własne.
 2. J. Stecki. Sport w Kędzierzynie- Koźlu w latach1945-2000 .W:Kędzierzyn- Koźle. Monografia miasta. Praca zbiorowa pod redakcją naukową E. Nycza i S. Senfta, Opole 2001.
 3. Szkice Kędzierzyńsko – Kozielskie XVI. Pod redakcją naukową E. Nycza. K-Koźle- Opole 2014

Kontakt

ADRES ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 5B, 47-200 Kędzierzyn-Koźle
NUMER TELEFONU +48 77/ 482-36-86
ADRES E-MAIL muzeum@muzeumkozle.pl
NIP 749-20-93-530
REGON 362918230
GODZINY OTWARCIA
Poniedziałek NIECZYNNE -
Wtorek 9:00 - 13:00
Środa 9:00 - 13:00
Czwartek 9:00 - 13:00
Piątek 9:00 - 13:00
Sobota 13:00 - 17:00
Niedziela 13:00 - 17:00