Konkurs: Kozielski Komiks Historyczny 2020

Konkurs: Kozielski Komiks Historyczny 2020

Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu w organizacji ogłasza Konkurs: Kozielski Komiks Historyczny 2020. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o historii Ziemi Kozielskiej poprzez aktywizację artystyczną i historyczną mieszkańców miasta.

W dobie powszechnej już dziś kultury obrazkowej słowo pisane przyjmowane jest coraz częściej już tylko wtedy gdy towarzyszy mu ilustracja. W tej sytuacji ratunkiem dla popularyzacji czytelnictwa może być komiks. Komiks czyli przedstawiający jakąś historię ciąg obrazków opatrzonych „dymkami” z wypowiedziami bohaterów. Komiks historyczny niejako przy okazji opowiadania perypetii opisywanych postaci, przemyca szereg informacji o realiach historycznych w jakich osadzona jest opowieść. Właśnie na takie komiksy liczymy.

Konkurs skierowany jest do mieszkańców Miasta Kędzierzyn-Koźle. Zadaniem uczestników jest przesłanie do Muzeum co najmniej dwóch kart formatu A3 (29,7×42 cm) z opracowanym przez siebie komiksem osadzonym w jednym z wskazanych zakresów tematycznych.

Technika wykonania komiksu może być dowolna, najważniejsza jest atrakcyjna treść oraz walory historyczne i wiarygodność realiów akcji. Postacie mogą być fikcyjne, dopuszczamy też udział czarów i zjawisk nadprzyrodzonych w granicach literackiego rozsądku – co rozumiemy, że czary i owszem mogły być kiedyś używane, fantastyczne stwory mogły żyć miedzy ludźmi, ale jedne i drugie nie były zdolne zmienić biegu historii.

W bieżącej edycji Konkursu oczekujemy na prace osadzone w realiach jednego z trzech okresów:

  1. Księstwo Kozielskie w okresie bitwy pod Grunwaldem – w tym roku przypada 610 rocznica tego wydarzenia. Mieszkańcy Śląska brali udział w polsko-krzyżackiej wojnie po obu stronach konfliktu, a zdarzały się także przypadki zmiany stron. Mimo okresu rozbicia dzielnicowego księstwa śląskie dobrze się w tym czasie rozwijały, a mieszkańcy Koźla systematycznie się bogacili dzięki korzystnemu położeniu na przecięciu szlaków handlowych z północy na południe i ze wschodu na zachód. Warto zaznaczyć, że w tym okresie nie istniało coś takiego jak poczucie przynależności narodowej. Ludzie byli miejscowi lub skądś do nas przybyli, nie byli obywatelami państw lecz poddanymi władców, a ci którzy nie byli związani umowami lennymi mogli zaciągać się na służbę do dowolnych panów.
  2. Wojna 30-letnia. To jeden z najbardziej mrocznych okresów w dziejach Śląska. 30 lat krwawych zmagań protestantów z katolikami przyniosło ruinę gospodarczą, głód i epidemie zakaźnych chorób. Po zakończeniu wojny obliczono, iż liczebność ludności całego Śląska zmniejszyła się o jedną trzecią, a były obszary, gdzie osadnictwo na wiele lat całkowicie zniknęło. W toku walk Koźle kilkakrotnie było zdobywane, kilkakrotnie też uległo pożarom, ale mimo wszystko stale uparcie się odbudowywało. Wszystko to dzięki uporowi mieszkańców. Nie małą rolę jak zwykle odegrało korzystne położenie geograficzne na przecięciu szlaków handlowych i nad Odrą.
  3. Twierdza Koźle. Życie w twierdzy było lepsze ale i gorsze niż poza nią. Lepsze, bo mieszkańcy, czy to wojacy, czy cywile, jednakowo poddani byli ostrym wojskowym regulaminom i na pewno nie pozostawali bez środków do życia. Jeśli komuś pozwalano żyć wewnątrz twierdzy, to na pewno nie był bezrobotny, a więc nie musiał się przesadnie troszczyć o byt, bo zatrudnienie przy obsłudze garnizonu z góry narzucało jego rytm życia. Były też aspekty negatywne, jak ograniczenia w poruszaniu się poza twierdzą, a więc ograniczenie kontaktów z rodziną zamieszkującą poza Koźlem, choćby w Kłodnicy czy Większycach. Zatrudnieni w twierdzy cywile urlopów nie mieli, na opuszczenie terenu twierdzy musieli zdobywać zezwolenie u oficerów nadzorujących ich pracę. Najgorzej jednak bywało gdy twierdza była oblężona, tak jak to się stało w pierwszej połowie roku 1807. Można było zginąć od francuskich kul armatnich, z niedożywienia, braku wody, chorób czy w podejrzeniu o szpiegostwo zostać rozstrzelanym przez pruskich wojaków. Czasy ciężkie, ale właśnie ciężkie czasy rodzą bohaterów. Także bohaterów komiksów.

Na prace czekamy w Muzeum Ziemi Kozielskiej pod mailem muzeum@muzeumkozle.pl (ewentualnie pocztą: 47-200 Kędzierzyn-Koźle ul. Kraszewskiego 5B) do 17 kwietnia 2020 r. Najciekawsze opublikujemy na łamach Zeszytów Muzealnych „Z Zamkowego Wzgórza” oraz na stronie www Muzeum. Zwycięzca konkursu otrzyma tablet, a dwóch wyróżnionych uczestników otrzyma vouchery na indywidualne oprowadzanie po Muzeum.

Do pobrania:

Regulamin Konkursu Komiks 2020

KLAUZULA INFORMACYJNA ORAZ ZGODA NA PUBLIKACJĘ WIZERUNKU Konkurs Komiks

KLAUZULA INFORMACYJNA ORAZ ZGODA NA PUBLIKACJĘ WIZERUNKU DZIECKA Konkurs Komiks

Załącznik nr 2 karta zgłoszenia konkurs komiks

 

 

Grafika w banerze: created by Creative_hat

Tags: , , , , ,

Kontakt

ADRES ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 5B, 47-200 Kędzierzyn-Koźle
NUMER TELEFONU +48 77/ 482-36-86
ADRES E-MAIL muzeum@muzeumkozle.pl
NIP 749-20-93-530
REGON 362918230
GODZINY OTWARCIA
Poniedziałek NIECZYNNE -
Wtorek 9:00 - 13:00
Środa 9:00 - 13:00
Czwartek 9:00 - 13:00
Piątek 9:00 - 13:00
Sobota 13:00 - 17:00
Niedziela 13:00 - 17:00