EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2020

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2020

W miniony weekend (12-13 września) pod hasłem „Moja droga” ramach EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA 2020 odbyły się liczne imprezy kulturalne. W województwie opolskim na tą okoliczność zaplanowano ok. 40 bezpłatnych wydarzeń. Organizatorzy zaprosili na inaugurację wystaw, prelekcje, spotkania, warsztaty, wycieczki piesze i rowerowe.

W ramach EDD 2020 na Opolszczyźnie w Archiwum Państwowym w Opolu można było m. in. obejrzeć wystawę „Kobiece tajemnice Karolinki. Archiwalne źródła do dziejów stroju Śląska Opolskiego”, a w sobotę Muzeum Wsi Opolskiej uroczyście udostępniło wystawę stałą pt. „Krucha sztuka czyli od kurzego jaja do opolskiej kroszonki” połączoną ze spotkaniami z kroszonkarkami. W tym samym dniu w Nysie w Punkcie Informacji Turystycznej Bastion św. Jadwigi zaprezentowana została Multimedialna Trasa Turystyczna „Twierdza Nysa”, a w Polskiej Cerekwi odbył się Cerekwicki Piknik Drezynowy.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna (od 1991 r.) inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, która ma na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie, w tym Polska, która włączyła się do akcji w 1993 r. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące. Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy, kiedy to francuski minister kultury zaproponował rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie zwiedzać obiekty niedostępne na co dzień. Organizatorzy Europejskich Dni Dziedzictwa zapewniają wówczas dostęp do zabytków i innych obiektów kultury: muzeów, skansenów, parków, ogrodów, do których normalnie wstęp wiąże się z opłatami, lub które w innym czasie są niedostępne dla zwiedzających. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak: koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Od 2009 roku wybór miejsca organizacji ogólnopolskiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się w drodze konkursu. Dotychczas gospodarzami były: Kołobrzeg, Żyrardów, Ostrów Lednicki, Maurzyce, Wąchock, Park Mużakowski w Łęknicy, Elbląg, Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła, Poznań, Wschowa, a w tym roku był to Gródek nad Dunajcem.

Dziedzictwo kulturowe to nie tylko zabytki, ale także tradycje i zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jak przebiegał tradycyjny wypiek chleba, czym były mazelonki lub jak narysować tradycyjny wzór opolski? Te i wiele innych zagadnień mają okazję poznać uczestnicy 28. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, na którą składa się aż 500 darmowych wydarzeń w całej Polsce!

Każdy może znaleźć interesujące wydarzenie w swoim regionie i dowiedzieć się więcej o lokalnym dziedzictwie. Choć wydarzenia odbywają się przez cały miesiąc, to ich kulminacja obejmuje dwa weekendy: 12-13 oraz 19-20 września 2020 r.

Tegoroczna edycja jest zupełnie inna z powodu epidemii. Część wydarzeń (wykładów, warsztatów, spotkań itd.) odbywa się online. W przypadku wydarzeń stacjonarnych wprowadzono obostrzenia, tak by każdy mógł czuć się bezpiecznie.

„Moja droga”, czyli podróż po polskiej kulturze.

Co roku EDD organizowane są pod innym hasłem przewodnim, które łączy wszystkie wydarzenia w kraju. W 2020 roku odbędą się one pod nazwą „Moja droga”. Motyw drogi nawiązuje do podróży po polskiej kulturze i historii, ale także ma zachęcać do znalezienia własnej ścieżki w poznawaniu lokalnego dziedzictwa oraz łączenia go z własnymi doświadczeniami. Hasło można interpretować także w sposób bardziej emocjonalny: jako zwrot do ukochanej.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny. Myślą przewodnią tego święta jest angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności i wzmacnianie dialogu międzykulturowego. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Kolejne wydarzenia w związku z projektem, jak wspomniano, odbędą się już w najbliższy weekend.

Linki tematyczne:

https://edd.nid.pl/aktualnosci/moja-droga-edd-2020/

https://radio.opole.pl/100,340697,w-malujowicach-zainaugurowano-wojewodzkie-obchod

https://mbpkk.pl/inne-konkursy/wyniki-konkursu-fotograficznego-ph.-moja-droga.html

https://edd.nid.pl/wydarzenia/cerekwicki-piknik-drezynowy/

JT

Tags: , ,

Kontakt

ADRES ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 5B, 47-200 Kędzierzyn-Koźle
NUMER TELEFONU +48 77/ 482-36-86
ADRES E-MAIL muzeum@muzeumkozle.pl
NIP 749-20-93-530
REGON 362918230
GODZINY OTWARCIA
Poniedziałek NIECZYNNE -
Wtorek 9:00 - 13:00
Środa 9:00 - 13:00
Czwartek 9:00 - 13:00
Piątek 9:00 - 13:00
Sobota 13:00 - 17:00
Niedziela 13:00 - 17:00