Jesteś tutaj:

Maszyna do pisania

Maszyna do pisania
Przedwojenna maszyna produkcji niemieckiej (Olympia Elite) z lat 30 XX w. Maszyna do pisania  to urządzenie z napędem ręcznym z klawiszami, których naciskanie powoduje wydrukowanie na papierze określonych znaków. Taśma barwiąca czarna, nasączona.

Zamek z bramy

Zamek z bramy
Zamek z bramy wydobyty z ziemi pod murami pałacu w XX w.  Był częścią bramy pałacu znajdującego się w Polskiej Cerekwi XVII w.

The Siege of Cosel – „Oblężenie Koźla”

The Siege of Cosel - „Oblężenie Koźla''
Autorem obrazu jest  Wilhelm von Kobell. Oblężenie Koźla namalowane zostało w 1808 roku i nabyte przez księcia Ludwiga od samego malarza. Sztab genenerała Clemensa von Raglowicha obserwujący 10 kwietnia 1807 starcie wojsk pruskich z jednostkami bawarsko – francuskimi u podnóża wzgórz między Reńską Wsią a Większycami. Oryginał obrazu znajduje się w Neue Pinakothek w Monachium.

Dzwonek z Klasztoru

Dzwonek z Klasztoru
Dzwonek z Klasztoru Fundacji św. Jadwigi z 1908 r. Służył do zwoływania sióstr na modlitwy i posiłki. Klasztor mieścił się w Kędzierzynie przy ul. Judyma (dawna Kirchstrasse).

Akordeon guzikowy „Sovereign”

Akordeon guzikowy „Sovereign''
Akordeon jest rodzajem harmonii z stroikami przelotowymi. Składa się z części melodyjnej granej prawą ręką, miecha (prąd powietrza poruszany przez miech wywołuje dźwięk) oraz części basowo-akordowej granej lewą ręką.
Zaliczany jest do grupy aerofonów.
Wynalazek o nazwie accordion opatentował Austriak Cyrill Demian w 1829 roku.

Prasa do sera

Prasa do sera
Dawniej twaróg wyrabiano z mleka zsiadłego. Podgrzane mleko gospodyni wlewała do woreczków z płótna lnianego i wkładała do drewnianej prasy, żeby usunąć serwatkę i nadać kształt twarogowi. W okresie międzywojennym świeży ser przed spożyciem opalano na gorącej płycie kuchennej, w słomie na rusztach lub w piecu chlebowym. Dzisiaj, zwłaszcza na wsi, niektóre kobiety też przyrządzają go same. Ciekawe, czy używają do jego wyrobu takiego urządzenia, jakie znajduje się w zbiorach MZKK.

Drewniany telefon na korbkę z XIX w

Drewniany telefon na korbkę z XIX w

Wynalezienie urządzenia do przesyłania głosu zwiastowało nadejście nowej ery w kontaktach międzyludzkich. Wśród dawnych telefonów uwagę zwracają niepospolitą urodą telefony o konstrukcji drewnianej, przeznaczone do zawieszania na ścianie. Aparat uruchamiany był przez pokręcenie korbką, dzwonek, przypominający budzik, umieszczony był na zewnątrz obudowy. Takowy egzemplarz znajduje się w zbiorach Muzeum Ziemi Kozielskiej.

Do góry

Muzeum Ziemi Kozielskiej