Jesteś tutaj:

Ferie zimowe – 28.01.2019

Ferie zimowe w muzeum - 28.01.2019

Ruszyły zajęcia organizowane dla dzieci w ramach ferii zimowych.

Nasza cudowna gromadka właśnie rozpoczęła zajęcia. Dziś hasłem przewodnim jest „Akademia małego artysty” Jutro „komiksowe opowieści”! Będzie się działo!

Galeria

Wykład pracownika IPN w kozielskiej Baszcie

Wykład pracownika IPN w kozielskiej Baszcie
 
Na zaproszenie Muzeum Ziemi Kozielskiej do Kędzierzyna-Koźla zawitał Piotr Kędziora-Babiński, pracownik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas spotkania zorganizowanego w kozielskiej Baszcie udzielił wykładu na temat prowadzonych przez IPN ekshumacji polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku.
 

Nieśmiertelniki żołnierzy polskich znalezione przy ekshumacji [fot. Jacek Pelczar]

Fotorelacja z Koncertu Droga do Niepodległości

Fotorelacja z Koncertu Droga do Niepodległości

 

Dwie godzimy wspólnego patriotycznego śpiewania
Wspaniały koncert polskich pieśni i piosnek patriotycznych zorganizowało w przed dzień Święta Niepodległości Muzeum Ziemi Kozielskiej. Na koncert pn. ”Droga do Niepodległości” zaprosiła mieszkańców miasta dziennikarka radiowa Marta Prochera wraz z grupą młodzieży z kędzierzyńsko-kozielskich szkół średnich.
Przez blisko dwie godziny liczni mieszkańcy Koźla razem z młodymi artystami mieli rzadką okazję do wspólnego śpiewania znanych popularnych pieśni i piosenek patriotycznych, które w ciągu ostatniego wieku towarzyszyły Polakom w radosnych i nierzadko tragicznych chwilach z naszej historii. Na koncercie nie mogło zabraknąć piosenek legionowych, takich jak „My Pierwsza Brygada” oraz „Przybyli ułani”. Znanych harcerskich piosenek biwakowych jak „Płonie ognisko i szumią knieje”, po utworów biesiadnych „Wojenko, wojenko” i „Jak długo na Wawelu….”.
Dzięki przygotowanym przez organizatorów śpiewnikom wspólnie śpiewano o rozkwitających pąkach białych róż i o rozmarynie, aby się rozwijał. Przypomniano też najpopularniejsze piosenki z Powstania Warszawskiego oraz pieśni wojskowe z II Wojny Światowej m.in. o „Sercu w plecaku”.
Nie zabrakło też pięknych utworów z naszej niezbyt dalekiej przeszłości. Takich jak „Biały krzyż” Krzysztofa Klenczona oraz refleksyjnych, mądrych piosenek Jana Pietrzaka.
Prowadząca koncert Marta Prochera, która do niedawna pracowała z Polonią w Kazachstanie przybliżyła też uczestnikom spotkania historię powstania śpiewanych utworów. A licznie zgromadzona publiczność wymusiła na młodych artystach kilkakrotne bisy.
Wspólne śpiewanie nie było jednym akcentem wtorkowego patriotycznego spotkania. Kozielskie muzeum przygotowało także na tę okazję specjalną wystawę czasową o tej samej nazwie, co koncert.

Tekst: Bogusław Rogowski

Fot. Bogusław Rogowski, Emilia Bandrowska

 

Galeria

 

Do góry

Muzeum Ziemi Kozielskiej