Jesteś tutaj:

Spotkanie darczyńców – 2018

Spotkanie darczyńców za rok 2018

Serdeczne podziękowania dla naszych darczyńców i przyjaciół, którzy razem z nami „budują” muzeum.

„Dla tych, którzy mają otwarte dłonie ku dawaniu, większą radością niż dar jest samo szukanie człowieka, który ich dar przyjmie. Bo czy możesz cokolwiek zachować na zawsze tylko dla siebie?”

Fot. Aleksandra Gałka, Bogusław Rogowski, Edward Haduch

Galeria

Darowizna – Przeźrocza

Darowizna
 

Muzeum nieustannie wzbogaca swoje zbiory. Naszą kolekcję w znacznym stopniu tworzą darowizny od ludzi uwrażliwionych na dziedzictwo kulturowe Jesteśmy wam za to niezmiernie wdzięczni. Poniżej zdjęcia jednej z ostatnich darowizn… fascynującej kolekcji przeźroczy Ta niezwykła kolekcja składa się z 88 przeźroczy ukazujących m.in Koźle czy Górę Św. Anny! Darczyńcy składamy serdeczne podziękowania!

 

22.03.2018 – Darowizna Romuald Żabicki

Darowizna od Pana Romualda Żabickiego

Akcja „Nasza historia” polegająca na zbiórce pamiątek związanych z historią ziemi kozielskiej ruszyła pełną parą.

Do muzeum napływają pierwsze darowizny 🙂 🙂

Pragniemy serdecznie podziękować Panu Romualdowi Żabickiemu za wspaniały dar w postaci książek, niezwykle bogatej kolekcji zdjęć (około 1000 sztuk!), oraz innych cennych materiałów dotyczących historii ziemi kozielskiej.

Jesteśmy zaszczyceni mając w osobie Pana Romualda Żabickiego przyjaciela naszego Muzeum ?

Galeria

 

26.02.2018 r. – Dar – Marek Bobiński

Darowizna od Pana Marka Bobińskiego

Dzięki uprzejmości Pana Marka Bobińskiego muzeum weszło w posiadanie nowej pozycji książkowej.

Przedmiotem darowizny jest pamiętnik Jerzego Władysława Bobińskiego (1887-1978) spisany w latach 60. XX w. Dzięki staraniom rodziny Bobińskich wspomnienia ukazały się drukiem w 2015 r.

Obecnie nasz darczyńca prowadzi badania na temat życia i działalności naukowej swojego ojca – Jerzego Bobińskiego (09.03.1918-11.03.1998), efektem prac będzie publikacja książkowa. W związku z powyższym Pan Marek poszukuje wszelkich informacji na temat swego ojca (wspomnienia, zdjęcia, dokumenty). Osoby pragnące podzielić się swoją wiedzą na wspomniany temat proszone są o kontakt z pracownikiem muzeum (Aleksandra Gałka, tel. 77 48 23 686, aleksandragalka@muzeumkozle.pl).

Biogramy:

Jerzy Władysław Bobiński – ur. 1887 r. w Warszawie, w latach 1901-1906 uczeń Korpusu Kadetów w Pskowie, następnie kontynuował naukę w Inżynieryjnej Szkole Morskiej w Kronsztadzie. W latach 1907-1913 studiował w Instytucie Elektrotechnicznym w Petersburgu. W 1913 r. otrzymał dyplom inżyniera elektryka I stopnia. Po pierwszej wojnie światowej związał się  z polskim przemysłem. Zmarł 10 marca 1978 r. w Warszawie. 

Jerzy Bobiński – ur. 1918 r. w Kramatorówce w zagłębiu Donieckim. Jerzy Bobiński pracował w Instytucie Ciężkiej Syntezy Organicznej. W stanie wojennym opracował śpiewnik  polskiej pieśni patriotycznej… więcej na ten temat w artykule Ryszarda Surmacza –„Tak trzeba” Portret Jerzego Bobińskiego (1918-1998) 

Nowy eksponat w Muzeum

Nowy eksponat w Muzeum
Dnia 11 września 2017 r. dzięki uprzejmości Pana Adama Zbroińskiego muzeum weszło w posiadanie nowego zabytku – wióra krzemiennego o bokach retuszowanych*. Przedmiot został znaleziony w okolicach Zalesia Śląskiego, mierzy 5 cm długości i 2,2 cm szerokości.

*Wiór to odłupek kamienny, którego długość przekracza dwukrotnie jego szerokość. Tego typu przedmioty stosowano często jako narzędzia tnące. Z kolei retuszowanie to czynność mającą na celu zaostrzenie lub ukształtowanie przedmiotu z kamienia, poprzez uderzenia lub nacisk.

Do góry

Muzeum Ziemi Kozielskiej